21 Mayıs 2010 Cuma

Karakulak Mantarı Özel


Son zamanlarda sıkça blogumda rastladığınız mantar türü. Kendisi kayın ağacında yetişen esmer geniş yapraklı besleyici bir mantar türüdür. Bildiğiniz et gibi. Piyasada istiridye mantarı ile karıştıranlar vardır ki ikisi tamamen farklı mantarlardır ve yetiştikleri ağaç türleri ve şekilleride oldukça farklıdır ama neden karıştırılır pek anlamadım.


Özellikle Yenice Ormanları ve Karadeniz'de yetişir.

Özelliklerine gelirsek (tamamen bilimsel yayın araştırmalarıdır)

İçerisinde "lovostatin" adlı doğal kolesterol düşürücü madde bulunur ve böylece hem kalp-damar hemde karaciğer için oldukça faydalıdır. Yapılan çalışmalarda özellikle kötü kolesterol olarak bilinen LDL'nin düşmesini sağladığı belirtilmiştir.

Vücudu toksik maddelerden ve serbest radikallerden koruyan glutatyon adlı maddeyi yükselterek, potansiyel bir antioksidan, hücre koruyucu ve anti-aging özelliklerine sahiptir. Özellikle kalp, karaciğer, böbrek ve beyin hücrelerinde oluşan serbest radikallerin yoğunluğunu azaltıcı ve hücre yenileyici etkiye sahiptir.

Yüksek oranda lif içerdiği için barsakların çalışmasını düzenlemede, yine kolesterol düşürmede ve kan şekerinin dengede kalmasında etkilidir.

Lizin, glutamat ve aspartat adlı elzem aminoasitler açısından zengindir ve sahip olduğu et tadını bu aminoasitler sağlamaktadır. Ayrıca bu aminoasitlerin bağışıklık sistemini güçlendirmesi nedeni ile güçlü bir antibiyotik ve antikanser etkiye sahiptir.
İçerisinde zeytinyağının doğal yağ asidi olan oleik asit bulunmaktadır. (zeytinyağının önemli özelliklerini içeren yağ asididir.)

Besin öğeleri (100 gram için)
Enerji: 242 kal
Yağ: 3, 15 g
Protein: 14 g
Karbonhidrat: 39,4
Lif: 31 g

Genel olarak Karakulak (kayın) Mantarı antikanser, bağışıklık sistemini güçlendirici, antiviral, antibiyotik ve kolesterol düşürücü etkisi olan besleyici bir mantar türüdür.
Mantar ile ilgili daha fazla bilgi için dyt.kelebekdiyeti@gmail.com adresine mail atabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder